Základní umělecká škola Gustava Waltera Bílina

Jak se hraje na duduk?

Rubrika: Fotogalerie

Učitelé dechového oddělení ZUŠ Gustava Waltera Josef Černý a Zbyněk Prokop připravili pro žáky pátých tříd bílinských ZŠ dopolední setkání s hudbou (sál ZUŠ 21.9.2015). Nešlo o žádný výchovný koncert, ale o ukázku hry na dechové nástroje a povídání o nich. Vlastně, dalo by se říci, konala se přímo beseda, neboť prostor byl pro dotazy žáků i paní učitelek. A zvídavých otázek nebylo málo.

Jedinečným zážitkem pro zúčastněné mohl být poslech hry na repliku dřevěného dechového nástroje zvaného duduk. Pan učitel Černý je zručným zhotovitelem nejrůznějších historických nástrojů, ale samozřejmě mistrovsky také ovládá hru na ně. Duduk je nástrojem, v jehož podání zní ve filmu Titanic ústřední melodie. Právě tuto melodii zahrál také pan Černý přítomným posluchačům. Stačilo zavřít oči a tklivý jemně naříkavý tón spojený se syntezátorovým zvukem kláves, na které hru doprovázel Jiří Bidrman, všechny přenesl na palubu osudové lodi.
Také představení dalšího nástroje - klarinetu - mělo spojitost s lodí. Ovšem tentokrát s pirátskou. Sotva zazněly první tóny melodie z filmu Piráti z Karibiku, zvedl se les rukou pozorných posluchačů, kteří chtěli sdělit všem ostatním, že melodii znají.
Nechyběla ani ukázka hry na saxofon v podání pana učitele Zbyňka Prokopa. Ovšem na ZUŠce se nevyučují jen dřevěné dechové nástroje (do kterých patří i kovový saxofon nebo příčná flétna), ale také nástroje žesťové, neboli plechové. Například pozoun. Ten ve dvou společných závěrečných skladbách předvedl ředitel školy Jiří Kopa. K učitelům se ve finále hudebního setkání přidali i jejich žáci Jan Riedl (saxofon) a Kateřina Bartošová (flétna), aby předvedli, že nejlépe to dechovým nástrojům sluší v kapele. Prostě při společné souhře. Domnívám se, že přítomné zvláště potěšila nezapomenutelná melodie z řady filmů Růžový panter.

Věřím, že všem zúčastněným zůstaly na společné setkání příjemné vzpomínky. A hlavně, kdo byl ten den v ZUŠce, může každému říct: "Vím, jak se hraje na duduk."

Jiří Kopa (psáno pro BZ)


Foto

Komentáře

AKTUALITY & ZPRÁVIČKY

16.7.2024

Výsledky přijímacího řízení pro šk. rok 2024/2025

Vážení rodiče, informace o výsledku přijímacího řízení najdete v rubrice "Pro rodiče a uchazeče o studium".

 

NĚKOLIK ŘÁDKŮ O...

… o cestě do finále

Zatímco na podzim se zvláště žákům zdálo, že školní rok bude nekonečný, nacházíme se nyní všichni v pěkně rozjetém rychlíku jménem školní rok, který směřuje k finální konečné stanici, jíž je závěr školního roku a vysvědčení.

Před žáky ZUŠky je řada koncertů a na žáky pokračující v dalším školním roce čekají komisionální postupové zkoušky. Blíží se také červnové zápisy pro nový školní rok. >>

 
© ZUŠ Bílina | WebMail | RSS | Vytvořilo SvaBe Media 2014 | Běží na SvaBe Engine 1.1.0.11