Koncert věnovaný Dni vzniku samostatného československého státu

Koncert, v jehož úvodu moderátor uč. Adam Šmejkal připomněl dějinnou situaci předcházející samotnému vzniku 1. republiky, se uskutečnil 20.10.2015 v sále školy. Přítomným se hudebním  programem představili především učitelé, ovšem žáci hudebního oboru také nechyběli.

T.G.Masaryk i jeho syn Jan Masaryk měli blízký vztah k národním písním. Proto si ke svému vystoupení vybral píseň Ach, synku, synku pan učitel Černý. Přednesl ji na repliku historického nástroje zvaného duduk. Pro většinu posluchačů to bylo prvním setkáním s tímto nástrojem. Lidovou píseň následně zazpívala i Karolína Brezáková. Také učitelské trio Veronika Duchoslavová – zpěv, Josef Černý – zpěv, hoboj, klarinet a Jiří Bidrman – klavír si ke svému vystoupení vybralo lidovou Teče, voda, teče. Zmíněný pan uč. Bidrman se následně prezentoval hned v několika vstupech jako sólový klavírista se skladbami od W.A.Mozarta, F.Schuberta, A.Skrjabina. Přítomným se virtuózně zahranou skladbou B.Smetany nazvanou Slavnost českých venkovanů představila naše nová kolegyně klavíristka uč. Noemi Koblischková.

Dalším hojně zastoupeným nástrojem v rámci tohoto koncertu byla kytara. Na ni přítomným sólově zahráli Pavla Emingrová i její učitel Tomáš Ernst. Ten se později ještě jednou vrátil na pódium s naší bývalou žákyní flétnistkou Janou Wolframovou, aby společně přednesli skladbu
s názvem Caffé 1930. Zajímavým hudebním vstupem bylo i Duo pro malé bubínky, na které hráli uč. Libuše Šperková a její žák Vojtěch Vlček.

Závěr koncertu patřil opět lidovým písním. Tentokrát celé pásmo lidových písní zazpíval školní pěvecký sbor pod vedením uč. Veroniky Duchoslavové a za klavírního doprovodu uč. Jiřího Bidrmana.

J.Kopa