Základní umělecká škola Gustava Waltera Bílina

Poslední cesta

Rubrika: Fotogalerie

Představení, které se uskutečnilo v rámci projektu “Pašijové hry 2015”, připravil pro žáky 2. stupně bílinských škol Literárně-dramatický obor naší školy ve spolupráci s Divadlem “HAD v Cirkuse”. Představení se konalo 10. dubna 2015 v bílinském městském divadle.

Podle původního scénáře: Terezy Nové - Skálové

režie: Adam Šmejkal             hudba: Petr Dragoun

Jak napsal režisér a učitel LDO Adam Šmejkal: “Jedná se o činoherní historicko-dramatický obraz o posledních dnech života Ježíše Krista, jeho odsouzení, ukřižování a případném zmrtvýchvstání a zejména jeho obdivuhodném a zásadním duchovním myšlenkovém poselství.

Představení sestává převážně z dialogů historicky stěžejních dramatických postav: Jana Křtitele, Velekněze Kaifáše, Ježíše Nazaretského, Piláta Pontského, Císaře Heroda a dalších. které jsou proloženy několika napjatými davovými scénami izraelských měšťanů.

Projekt smysluplně navazuje na divadelní představení LDO „TAJEMSTVÍ VÁNOČNÍHO PŘÍBĚHU“- který dětem 1 . stupně ZŠ - mohl pomoci poodhalit tematiku okolností a smyslu narození Ježíše.

V následujícím, námi předkládaném historicko-dramatickém obrazu chceme přiblížit - tentokráte žákům 2. stupně ZŠ - dílo a konání této významné historické postavy v její dospělosti a tak vyzdvihnout možnost výzvy k zamyšlení nad odkazem osobnosti, která by, zejména v dnešní době zmítané konspiracemi, mohla být pro naše děti inspirací, možnou vnitřní cestou, anebo přinejmenším správným životním příkladem.”

 Historie projektu „PAŠIJOVÉ HRY“

Vzniku tohoto divadelního představení předcházel přibližně před 9 lety nápad tehdejší starosty obce Měrunice pana Jana Boháče obnovit po jihočeském příkladu obce Hořice na Šumavě tradici významného kulturně-společenského projektu spojeného s tématikou oslav svátků velikonoc - realizovaného zpravidla za pomoci neprofesionálů a divadelních nadšenců převážně na bázi lidového přírodního divadla.

Nastudování hry se tehdy chopil studentský divadelní spolek „Štěk“ Scénář vytvořila jedna z jeho aktérek Tereza Nová. Režie se ujal Vítězslav Větrovec - pozdější absolvent brněnské JAMU v oboru režie.

Premiéra hry v produkci Občanského sdružení CIRKUS doprovodu paní Brigity Janovské z Euroregionu Krušnohoří v Mostě.


Foto

Komentáře

AKTUALITY & ZPRÁVIČKY

16.7.2024

Výsledky přijímacího řízení pro šk. rok 2024/2025

Vážení rodiče, informace o výsledku přijímacího řízení najdete v rubrice "Pro rodiče a uchazeče o studium".

 

NĚKOLIK ŘÁDKŮ O...

… o cestě do finále

Zatímco na podzim se zvláště žákům zdálo, že školní rok bude nekonečný, nacházíme se nyní všichni v pěkně rozjetém rychlíku jménem školní rok, který směřuje k finální konečné stanici, jíž je závěr školního roku a vysvědčení.

Před žáky ZUŠky je řada koncertů a na žáky pokračující v dalším školním roce čekají komisionální postupové zkoušky. Blíží se také červnové zápisy pro nový školní rok. >>

 
© ZUŠ Bílina | WebMail | RSS | Vytvořilo SvaBe Media 2014 | Běží na SvaBe Engine 1.1.0.11