O Gustavu Walterovi

Rubrika: O škole

Jméno tohoto operního pěvce převzala škola do svého čestného názvu a oficiálně jej používá od října roku 2011.

Gustav Walter se narodil v Bílině 11. února 1834. Byl operním pěvcem - tenoristou, který v průběhu tří dekád ztvárnil řadu hlavních rolí ve Vídeňské státní opeře, především v dílech Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Wagnera. Poté co roku 1887 odešel do důchodu, pokračoval již pouze v recitálech, ve kterých uvedl mnoho premiér písní Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka, například jeho Cikánské melodie. Přes dvacet let, od roku 1882, vyučoval na Vídeňské konzervatoři zpěvu. Zemřel ve Vídni 31. ledna 1910, kde je také pochován. Dva roky před smrtí mu bylo městem Bílina uděleno čestné občanství. V mládí studoval housle na pražské konzervatoři, ale na nátlak rodičů uměleckého studia zanechal a nastoupil na pražskou polytechniku k inženýrskému studiu. Po absolutoriu začal pracovat v cukrovaru v rodné Bílině. Zpěvu se věnoval na vedlejší úvazek. V Praze pěvcův tenor objevil Franz Vogl, který se stal jeho učitelem. Debutoval v roce 1855 partem Edgarda v Donizettiho opeře Lucie z Lammermooru na prknech brněnského divadla. Po jednoročním angažmá odešel po naléhání sopranistky Rosy Czillagové do vídeňské Státní opery, kde setrval následujících třicet jedna let. Hostoval také v operních domech Německa (např. Mnichov, Frankfurt nad Mohanem, Wiesbaden) a Čech (např. Národní divadlo v roce 1885). Premiérové gramofonové nahrávky vytvořil v sedmdesáti letech života. Jeho děti, syn Raoul Walter (1865-1917) a dcera Minna Walterová (1863-1901), byly také operními pěvci.

V roce 2010 město Bílina odhalilo slavnému rodákovi a čestnému občanu města Bíliny za účasti jeho přímých potomků pamětní desku na budově Základní umělecké školy. Potomci G.Waltera - paní Gabriele Gaiser Reich a pan Wilfried v. Dessovic - částečně zaštítili koncert ZUŠ Bílina s Jaroslavem Svěceným v srpnu roku 2011 ve Vídni.

České překlady textů u fotografií a plakátů:
1. Gustav Walter (nahoře vpravo) a Bertha Ehnn (v ovále), byli lyrickým mileneckým párem francouzské opery ve Vídni ("Romeo a Julie", "Margarethe", "Mignon"); Walter - zde jako Lohengrin, byl ve Vídni prvním Stolzingem, Bertha Ehnn, zde jako Elisabeth, byla první Evchen v Mistrech pěvcích.

2. Gustav Walter (jako Romeo v "Romeo a Julie" od Gounoda)

3. Pozvánka na koncert Gustava Waltera, Císařsko-královského komorního a dvorního pěvce z Vídně, neděle 8. srpna 1875 v knížecím salónu Lobkowitz v Bílině, za účasti klavíristky slečny Minny Walter a operní pěvkyně slečny Liny Wächter z Vídně

4. Divadlo v Bílině v sále U města Londýna. S nejvyšším povolením provedou dne 20. června 1858 členové Bílinského pěveckého spolku s laskavou spoluúčastí císařsko-královského dvorního operního pěvce pana Gustava Waltera na pomoc bílinského fondu chudých: Alessandro Stradella, romantická opera o 3 dějstvích od F. von Flotow

5. Císařsko-královské dvorní divadlo, pondělí 24. ledna 1887, 24. abonentní představení, začátek v 7 hodin, Mignon, opera o 3 dějstvích. Scénář volně podle Goetheho románu: Michel Carré a Jules Barbier, překlad: F. Gumbert, hudba: Ambroise Thomas; Wilhelm Meister ...... pan Walter, čestný člen

6. 30. června 1872 pořádá Dobročinný koncert na pomoc Bílinské škole v knížecím zahradním salonu Lobkowitz v Bílině Gustav Walter z Vídně. První tenor císařsko-královské dvorní opery z Vídně, komorní pěvec, čestný občan rodného města Bíliny atd., za účasti dalších umělců, pěveckých spolků z Jirkova a Bíliny.

7. Pondělí 14. července 1856 Císařsko-královské dvorní divadlo vedle Kärnthnerovy brány (6. představení v německém abonomá "Nachtlager in Granada". Opera o dvou jednáních podle stejnojmenné divadelní hry od Friedricha Kinda, úprava G. Freiherr v. Braun, hudba: Conradin Kreuzer